Sve što trebaš znati o vaginalnoj sluznici
Dok se sve češće susrećemo s terminom mikrobioma i važnosti zdrave crijevne flore, još uvijek nedovoljno uključujemo u tu priču jednu drugu mikrofloru – vaginalnu floru.
Nebitno pripadaš li onoj skupini žena koje često imaju problema tamo dole ili onim sretnicama koje ne brinu te brige, ovaj blog će ti pomoći shvatiti ulogu tvoje vaginalne flore i donijeti informacije kako je održati snažnom i zdravom. Pa krenimo od osnova.
Što je vaginalna flora
Pod pojmom vaginalna mikroflora podrazumijevamo skup mikroorganizama (onih dobrih) u rodnici kojima je glavna uloga sprječavati prodor patogenih mikroorganizama (onih zločestih). Glavnu ulogu u njoj igraju štapićaste bakterije (laktobacili) koji stvaraju mliječnu kiselinu koja vaginalnu sluznicu čini kiselom sredinom i time sprječava rast ostalih mikroorganizama.
Kako se vaginalna flora razlikuje od ostalih
Za razliku od ostalih, vaginalna flora se odlikuje malom raznolikošću mikroorganizama, a velikom prevlašću laktobacila. Smanjenje te dominacije laktobacila smanjuje obrambenu funkciju vaginalne sluznice i samim time smo sklonije genitalnim i urinarnim infekcijama.
Vaginalna sluznica je i jako dinamičan sustav koji se neprestano mijenja zbog hormonskog utjecaja (naša savršena ženska ciklička priroda) Najčešći laktobacili su:
- Lactobacillus cristatus
- Lactobacillus gasseri
- Lactobacillus iners
- Lactobacillus jeseni
Glavnu ulogu u rastu i funkciji laktobacila ima najvažniji ženski hormon, a to je estrogen.
Promjene mikroflore kroz ženin život
Prilikom poroda čovjek stječe svoj prvi mikrobiom. Jedna od velikih stavki zašto je važno imati snažan vaginalni mikrobiom je to što je upravo on polazna točka mikrobioma, a samim time i imuniteta našeg djeteta. On se dalje razvija zavisno od okoline i životnih navika s tim da je razvoj posebno intenzivan prvih nekoliko mjeseci i razlikuje se kod djece zavisno o načinu poroda i vrsti prve prehrane. Taj osobni mikrobiom doživljava veliku promjenu kako djevojčica ulazi u pubertet. Estrogen zadebljava epitel vagine i stvara nakupine glikogena kojeg laktobacili onda koriste za stvaranje mliječne kiseline i optimalno kiselog vaginalnog okruženja. Ovisno o menstrualnom ciklusu (padu i porastu estrogena kroz njega) više ili manje smo osjetljivi na različite patogene. Ta važna zaštitna uloga estrogena posebno se vidi u menopauzi kad zbog njegovog nedostatka dolazi do tanje sluznice koja je posljedično siromašna glikogenom, a samim time laktobacili ne mogu vršiti svoju primarnu ulogu.
Što sve utječe na vaginalnu sluznicu
Vaginalni mikrobiom je jedan od najranjivijih na vanjske podražaje i zbog toga imamo posebnu odgovornost čuvati ga. Osim našeg menstrualnog ciklusa na nju utječe:
- prehrana
- dob
- trudnoća
- korištenje kontracepcijskih sredstava
- unos antibiotika
- higijenske navike
- pušenje
- stres
Kako održati snažnu i zdravu vaginalnu mikrofloru
Osim pridržavanja zdravog životnog stila u kojem podrazumijevamo kvalitetnu prehranu, dovoljno aktivnosti, sna, smanjenje stresa i prestanak štetnih navika ovdje je bitno paziti na higijenske navike, a to bi uključivalo:
- pamučno donje rublje
- izbjegavanje omekšivača
- ne koristiti dnevnih uložaka niti higijenskih sredstava koje sadrže mirise i mikroplastiku
- koristiti wc papir bez boje i mirisa
- paziti na smjer brisanja (uvijek od simfize prema anusu)
- ne ispirati rodnicu
- ne koristiti neprilagođene kupke
Ono što uvijek možemo uključiti u svoje navike kako bi osnažili svoj mikrobiom jesu kvalitetni probiotici! Svakako zapamtite da ni jedan dodatak prehrani nije zamjena za zdrav životni stil koji je uvijek i u svemu ključ dobrog zdravlja.
Ako ti se svidio ovaj tekst molim te podjeli ga s drugim ženama koje bi trebale ovo čuti, a mi se vidimo ovdje svakog 15-og.
… i da, ne zaboravi se subscribeati na besplatni newsletter 🙂